Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Řecko-ostrov Kefalonie-Poros

9. března 2009 v 13:47 | Rea |  Řecko-ostrovy

Citát z knihy

Kefalonie-jedna z mnoha tváří řecké ostrovní říše

Kefalonie-je nádherná a zvláštní

moře

Kefalonie-zářící skvost v Jónském moři

"Cizinci, kteří na ostrově přistanou, chodí dva dny jako slepí. Denní světlo jim připadá, jako by ani neprošlo vzduchem nebo stratosférou. Je naprosto panenské, umožňuje nevídanou ostrost obrazu, má obrovskou sílu a zář. Ukazuje barvy tak, jak původně vypadaly, než byl člověk vyhnán z ráje, kde pořád ještě věřil, že všechno je dobré", píše Louis de Bernieres ve své slavné Mandolíně kapirána Corelliho.
Podle Homéra byla Kefalonie součástí Odysseova království.
Největší ze všech Jónských ostrovů a šestý největší ostrov Řecka.
Krajina tohoto ostrova se vyznačuje vápencovými horami s četnými jeskyněmi a úrodnými údolími s pestrou subtropickou vegetací.
RobolaRobola
Robola
Robola
Vinná réva na výrobu vyjímečného vína ROBOLA.Pěstuje se v údolí Omalá-unikátní mikroklima pod temenem hory Ainos. Skutečně z kamene vyrvané víno, Benátčané mu říkali vino di sasso-víno z kamene. CHuť mu dává vápencová půda, hojnost vláhy a unikátní mikroklima.
Vzácné krápníkové jeskyně.
Tiché kláštery dosud obývané mnichy.
Zbytky benátských hradů.
Mnoho dalších neuvěřitelných přírodních úkazů, pro které je tento ostrov nazýván magickým.
Pobýval zde velký básník romantismu lord Byron.
Ničivá živelná pohroma-zemětřesení v roce 1953.

Argostoli
Argostoli- hlavní město postavené na západní straně ostrova připomíná norský fjord. Jeho geografická poloha byla uvážlivě zvolena, protože se může pochlubit nejen povrchovou, ale také kvalitní podzemní vodou. Hlavním městem ostrova je od r.1757. Bylo znovu postaveno po ničivém zemětřesení v roce 1953 a dnes má celou řadu moderních a působivých budov. Drapanos-skoro 1km dlouhý most, původně dřevěný.
Lixouri-nedaleko tohoto města vysoko nad mořem je klášter Kipourion. Blízko Lixouri se nachází pláž Petani.
Metaxata-vesnice, ve které pobýval velký básník romantismu lord Byron. Tvořil tam v letech 1823-24. Po ostrově jezdil na koni, co viděl a zažil ho inspirovalo k několika básním.
Ve stejné oblasti jsou další z oblíbených pláží-Kounopetra a Xi . Jsou rozlehlé, vstup do vody je pozvolný a jsou proslulé červeným pískem.
Pohoří Ainos-národní park s nejvyšší horou Megas Soros (1628m)-roste zde jedle kefalonská.
Přírodní fenomén Katavothres, kde spousty mořských vod mizí v hlubokých děrách a objevují se na zcela opačné straně(na východě) ve vesnici Karavomilos v blízkosti městečka Sami.
Sami
-30km od letiště. pláž Antisamos (pláž kpt. Corelliho)-3-5km , Drogarati 5km, Melissani-10-15 minut chůze, Myrthos asi 18km, Karavomilos-20min. chůze po chodníčku podél pláže příjemnou procházkou.
Agia Efimia-přístavní městečko, kde během natáčení filmu Mandolína kapitána Corelliho bydlela herečka Penelope Cruseová.
Drogarati -tzv. Dračí jeskyně, krápníková jeskyně s načervenalými stalagmity a stalaktiky. Stáří jeskyně se odhaduje na 150 mil. let. Díky perfektní akustice se zde občas v létě konají koncerty.

DrogaratiMelissaniMelissani_jezero- modrá jeskyně, dlouhá asi 100 m, hloubka vody 36 m , pojmenovaná podle tančících víl Melisanthé. Směr Sami-Karavomilos.
Klášter Agios Gerasimos
Agios Georgios-7km jižně od Argostoli se středověkou pevností Kastro. Pevnost leží 320 m nad úrovní moře. Byla postavena pravděpodobně byzantskými císaři mezi roky 394‑1185. Sloužila jako pozorovatelna pro včasné varování před piráty a Turky. Pod benátskou správou sloužila jako centrum a sídlo ostrovní hlavy státu, žila zde také vyšší a střední ostrovní šlechta.
Myrthos-nejkrásnější pláž ostrova, je nejfotografovanější pláží v oblasti Středozemního moře. V severozápadní části ostrova.Unikátní zbarvení vody, pláž tvořena částečně bílým pískem a částečně bílými a kulatými oblázky. Břeh se prudce svažuje do vody. Při koupání pozor, občas velké a silné vlny!
AssosAssos - obec postavená na šíji poloostrova Assos. Byla obnovena po zemětřesení v roce 1953. Podporu jí poskytl francouzský ministerský předseda Georges Bidault. Náměstíčko obyvatelé z vděčnosti nazývají Paris. Nad obcí je benátská pevnost ze 16. století. Myšlenka na postavení pevnosti se datuje od roku 1585, kdy vyslanci z Kefalonie žádali benátský senát o postavení pevnosti jako ochrany před Turky a piráty. Stavba započala v r. 1593 a je situovaná ve výšce 170 m. Svoji strategickou důležitost ztratila v roce 1864, kdy Benátčané získali zpět pevnosti na Lefkadě. Ještě v roce 1815 měla fungující vězení.
Fiskardo- nejseverněji položená obec na Kefalonii. Malebná rybářská vesnice,55km od Argostoli.Ceněné pláže. Je proslulá tím, že zde často kotví jachty celebrit. Byla pojmenována podle normanského plavce a dobyvatele Roberta Guiskarda, který ji dobyl v roce 1055. Ze své nadvlády se dlouho netěšil, za čtyři dny skonal na infarkt.
Fiskardo je jedinou obcí, která nebyla zničena zamětřesením v roce 1953. Domy v benátském stylu jsou původní, z poloviny 18. století. Nedaleko městečka se nachází pláž Emblissi. Je to nevelká oblázková pláž, , ukrytá v zátoce lemované cypřiši.
Moře mezi Fiskardem a Ithakou je 165 m hluboké a je domovem velmi ohroženého druhu tuleně Monachus Monachu, o kterém se zmiňoval již Homér. Dnes je přísně chráněný druh, který byl v minulosti kvůli nešetrnému rybolovu za pomoci dynamitu téměř vyhuben.
Skala-nevelké letovisko na jihu ostrova. Stejnojmenná písčitá pláž. Široká a dlouhá, nepřeplněná i snadno přístupná.
Nejnavštěvovanější pláže jsou na jihozápadním pobřeží ostrova. U městečka Lassi písčité pláže s veškerým obvyklým vybavením -Platis Yalos a Makris Yalos.

v jv.části ostrova. Nad městem se tyčí hora Atros-895m n.m. Je rozděleno skalnatým výběžkem na přístav a vlastní městečko. Klidné letovisko s oblázkovo-písečnou pláží. Vjezd do Porosu soutěskou.

náměstí v Porosu
 


Aktuální články

Reklama