Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Řecko-ostrov Korfu-Sidari

11. května 2009 v 23:32 | Rea |  Řecko-ostrovy

Korfu

Je nejseverněji ležícím ostrovem v Jónském moři, u severního pobřeží Řecka, s výhledem na hory řeckého a albánského pobřeží. Leží proti jižní špičce Itálie a 2,5km od pobřeží Albánie a řeckého Epiru oddělen mořskou úžinou. Je druhým největším ostrovem ze souostroví Eptanissa (sedm ostrovů). Protože je nejzelenější a nejpůvabnější, je nazýván smaragdovým ostrovem-perlou Řecka. Olivové háje, eukalypty, fíkovníky, mandlovníky a cypřiše dokreslují atmosféru ostrova.
Ostrov s bohatou historií. Vystřídalo se zde mnoho cizích vládců. Teprve v r. 1864 byl ostrov připojen k řeckému státu.
Začátkem 20. století se ostrov vyvinul v jedno z nejmódennějších turistických středisek, navštěvovaných dokonce evropskými monarchy a šlechtou.
Ostrov si zamiloval anglický spisovatel a zoolog Gerald Durrell, který popisuje své dětství na ostrově v knihách "O mé rodině a jiné zvířeně" a "Ptáci, zvířata a moji příbuzní". Trávil zde dovolenou také německý císař Vilém II a manželka rakouského císaře Františka Josefa I. Alžběta. Jeho krásu obdivovali Goethe i Wilde, žil zde lord Byron.

Kerkyra neboli Korfu - hlavní město ostrova

Správní a obchodní centrum ostrova s mnoha pamětihodnostmi. Město postaveno v benátském stylu. Leží na východním pobřeží pod tzv. Novou pevností ze 16. stol.Od pevnosti se Nikiforovou ulicí dostaneme k náměstí a parku Esplanade. Na východní straně náměstí stojí socha říšského hraběte Mathiase Johanna von Schulenburga, připomínající jeho podíl na obraně města proti Turkům v roce 1716. Odtud vede spojovací most přes umělý kanál na malý pobřežní ostrov s tzv. Starou pevností s mohutnými hradbamí, které se zvedají na strmé výšině nad mořem. L
abyrint starého města Cambiello vytvářejí úzké uličky mezi domy
-Achilleon-neoklasicistní zámek a zahrada s krásnou sochařskou výzdobou. Letní sídlo si zde nechala postavit manželka rakouského císaře Františka Josefa I. Alžběta zvaná Sissy.
-nádherné parky vily Monrepos-zde se narodil manžel britské královny princ Filip
-arkádové budovy Listón
-ulička sv. Spyridiona
Kostel sv. Spyridiona
Záliv je využíván jako přístav pro lodě plující z Itálie do Středomoří. Letiště Kapodistrias je čtvrtým největším řeckým letištěm vybudovaným uvnitř laguny

Výlet po ostrově
Likérka Koumquat s ochutnávkou tamního likéru
Paleokastritsa- na sz. ostrova. V romantické zátoce obklopené vysokými útesy s četnými jeskyněmi, sevřená dvěma horskými výběžky. Na jednom se tyčí pravoslavný klášter Panagia Theotokós z 12. století. Hodně tam fouká vítr. Plavba lodí do tří jeskyní.
Vesnička Lakones s vyhlídkou Bella Vista
Pantokrator-nejvyšší hora ostrova, tyčící se v severovýchodní části do výšky 906 m.

Sidari
Menší středisko na severozápadním pobřeží ostrova. Hodně tu fouká vítr. Původně malá vesnička se od 80. let minulého století zcela změnila. Sidari je vyhlášené svými písečnými plážemi a bizardními ostrůvky, tvořenými pískovcovýni útvary. Žlutobílé pískovce zde vytvářejí mnoho zátok a úzkých kanálů, z nichž nejznámější je "Canal d"Amour (voda je zde však studenější). Vysoké skalní útesy a ostrůvky kolem nich se rozprostírají k mysu Drastis a dále k Peroulades.
Autobusy do hlavního města Kerkyry či do Kassiopi jezdí několikrát za den.
Vzdálenost od Kerkyry je 50 km.
 


Aktuální články

Reklama