Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Španělsko-Costa Brava-Blanes

15. března 2010 v 13:14 | Rea |  Španělsko-Costa Brava
Katalánsko-nejrozvinutější oblast Španělska tvořící trojúhelník mezi Francií, Andorrou a Středozemním mořem. Má ve Španělsku určité výsadní potavení, k němuž patří i vlastní jazyk-katalánština. Jedna z nejhezčích částí katalánského pobřeží se táhne od francouzských hranic až k Barceloně.
Costa Brava-Divoké pobřeží
Letoviska na pobřeží jsou rozeseta mezi skalisky, spadajícími přímo do vody. Costa Brava začíná u francouzských hranic a končí u města Blanes. Zahrnuje i letoviska Tossa de Mar, Lloret de Mar.
Na Costu Brava navazuje Costa del Maresme (Mořské pobřeží)-letoviska Malgrat de Mar, Santa Suzanna, Pineda de Mar a Calella.
mapa-Costa Brava
Blanes
Blanes
Blanes
-nejhezčí místo na Costa Brava s atmosférou lázeňského města. Je nejjižnějším městem na pobřeží Costa Brava. Řeka Riu Tordera zde vytváří hranici mezi provinciemi Gerona a Barcelona.
Z centra jezdí vlak do Barcelony (58 km). Pobřežní promenáda v délce 4 km vede kolem písečné pláže.
Pamětihodnosti:
-historické centrum
-šestiboká gotická kašna
-kostel Panny Marie ze 14. stol.
-zbytky tvrze Castell de Sant Joan z 11. stol. se tyčí na návrší na severu města
-světoznámá botanická zahrada Mar y Murtra pod hradem, kterou r. 1920 založil Němec Karl Faust
Blanes-hotel Mar Ski
Blanes
Hotel Mar Ski-přímo u dlouhé pobřežní promenády
Tossa de Mar-bývalá pevnost z 12. stol.
Tossa de Mar


Gerona
ještě dnes je obehnána ze severní a východní strany hradbami. Prohlídku města začneme u kamenného mostu Pont de Pedra, přes řeku Onyar (ostatní lávky přes řeku jsou dřevěné). Do Gerony se jezdí hlavně kvůli Barri Vell (Stará čtvrť). Rozkládá se na pravém břehu řeky Onyar a vede stoupáním nahoru ke katedrále. Na náměstí Placa de l´Oli začíná působivá židovská čtvrť Call. Kdysi to bylo město ve městě. Zde žila od 9. stol. až do potupného výhnání r. 1492 početná židovská obec, která se podílela na obchodu a spoluurčovala společenský život města.
Gerona
Gerona-katedrála
Gerona
Katedrála, která se zvedá nad širokým schodištěm, se stavěla několik staletí. S katedrálou je obloukem spojen někdejší Biskupský palác, dnes muzeum. Nedalek katedrály, za městskou branou (14. stol) stojí kostel Sant Feliu. Zajímavé jslou též Arabské lázně. Budova byla postavena v r. 1194. stavba napodobovala strukturu arabských lázní, které byly tenkrát vyhledávané. Název Arabské Lázně se stal populární v 19. stol.
 


Aktuální články

Reklama