Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Řecko-ostrov Kréta-Hersonissos

10. května 2010 v 13:01 | Rea |  Řecko-ostrovy
Kréta
Kréta-mapa
Největší a nejjižnější řecký ostrov oddělující ve Středozemním moři Krétské moře od Libyjského. Páteř ostrova tvoří tři pohoří- Lefká Ori, Idi a Dikti. Nejslavnějším obdobím ostrova byla doba bronzová, hlavně mezi lety 1380-1200 př.n.l. Na tomto mýty opředeném ostrově na němž se narodil Zeus, bylo kdysi království Minóovo a jeho Labyrint, postavený nešťastným Daidalem, zde mají své místo pověsti o Pasifaé a Mínotaurovi., Théseovi a Ariadně. Doposud nevyjasněné události vedly kolem roku 1400 př.n.l. k náhlému zániku tété vyspělé kultury. Dnes tento svět připomínají ruiny paláce Knossos, vykopaného lordem Evansem blízko hlavního města Heraklionu, ale i ruiny dalších starověkých paláců v jiných místech ostrova.
Jedním z nejslavnějších Kréťanů 16.-17. stol. je malíř El Greko.
K novodobému řeckému státu byla Kréta připojena v r. 1913.
Heraklion-plán
Heraklion
Heraklion
hlavní město, ležící při severním pobřeží uprosřed ostrova. V letech 1648-1669 obyvatelé statečně odolávali tureckému obležení, nakonec však město padlo.
Archeologické muzeum-nejvýznamnější archeologické památky ze staré Kréty-významné exponáty z doby bronzové. Úžasné nástěnné fresky.
freskaKnossos-model
Knossos
Nejvýznamnější archeologická lokalita na Krétě, 5 km jižně od Heraklionu. Historie Knossu je těsně spojena s dějinami Kréty v době bronzové. Jeho hlavní rozvoj začíná výstavbou staršího paláce kolem r. 2000 př.n.l. a vrcholí vybudováním mladšího paláce po r. 1700 př.n.l. Při celokrétské katastrofě podlehl zničující zkáze.
Podle řeckých bájí sídlo krétského krále Mínóa s proslulým labyrintem, kde byl chován Mínotaurus-napůl člověk a napůl býk.
Lokalita byla odkryta v r. 1900 Angličanem Evansem, který při zvých výzkumech objevil v ruinách památky nesmírné ceny. Palác byl zčásti rekonstruován, nalezené předměty jsou hlavní náplní expozice Archeologického muzea v Heraklionu. Měl asi tisíc místností, na některých místech byla až čtyři podlaží nad sebou.
KnossosKnossos
Knossos
Knossos
Knossosfreska-nosiči vodyTrůnní sálfreska-býkfreska-delfíni
freska-princ
Trůnní sál s kamenným trůnem a freskovou výzdobou, skladiště, freska tzv. Prince, reprezentační patro západního křídla, komnaty krále a královny, reliéfní kresba útočícího býka, divadlo.

Hersonissos
Leží východně od Heraklionu-asi 26 km (40 minut z letiště). Pravidelné autobusové spojení s hlavním městem Heraklionem.
Starý Hersonissos-typická stará vesnička
Hersonissos -hotel Palmera Beach
Hotel Palmera BeachPláž u hoteluPohled z hotelu
moře
plážPamětihodnosti
náhorní plošina Lassithi se stovkami větrných mlýnů
průsmyk Samaria
Knossos
Kréta-mapa
 


Aktuální články

Reklama