Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Další jeruzalémské čtvrti a pozoruhodnosti

17. ledna 2011 v 13:50 | Rea |  Izrael a palestinská území
Další jeruzalémské čtvrti a pozoruhodnosti
Mamilla
Mamilla
Mamilla
Mamilla
-Mamilla-čtvrť rozkládající se od Jaffské brány k náměstí Zahal spojuje starý a nový Jeruzalém. V r. 1948 byla Mamillou narýsována hranice, a na 19. let se tak stala územím nikoho. Nyní nové luxusní obytné domy nazývané Davidovo městečko a nový hotel Hilton.
Jemin MošeJemin Moše Jemin Moše-mlýn-Jemin Moše-první židovská čtvrť postavená v r. 1858 vně zdí tehdy již přelidněného a hygienicky nevyhovujícího Starého města. V tehdejší době se sem nikdo nechtěl stěhovat, nyní je to čtvrť umělců a řadí se k nejluxusnějším v Jeruzalémě. V její blízkosti stojí Montefioreho větrný mlýn na obilí, postavený na pomoc zásobování prvních zdejších obyvatel. Nikdy nebyl uveden do provozu.
-ulice Hamalekh David (Král David)-prochází jižně od centra nového města k železniční stanici. Ulice Hamalekh David vede do okouzlující čtvrti umělců Jemin Moše a k Herodovu rodinnému hrobu. V areálu travnatého parku kromě hrobky ještě kopie filadelfského zvonu Svobody, moderní Lví fontána a těsně pod ní Filmotéka.
venkovní scéna Sultánova lázeň
Lví fontána
Jemin Moše
-Sultánova lázeň-kulturní areál pod širým nebem
Zajímavé budovy:
-Hebrew Union College
Hotel Král David a YMCA
Hotel Král David
Hotel Král David
-hotel Král David, z terasy krásný pohled na staré město
Navržen r. 1930. Přímo naproti YMCA. Nejprestižnější hotel v Jeruzalémě. Během britského mandátu zde sídlilo britské vojenské velitelství. V r. 1946 vyhodila podzemní židovská organizace Igrun jednu jeho část do povětří.
Útok měl znemožnit britskému velení, aby zde fungovalo.
-Rodinná hrobka krále Heroda v blízkosti hotelu krále Davida. Pochází z 1. stol. Byla objevena r. 1892. Neexistují důkazy, že je to opravdu zmiňovaná rodinná hrobka.
YMCA
St.Andrew
-YMCA
-stavba dokončena r. 1933. Ze 46 m vysoké věže je překrásný výhled na Jeruzalém.
-Skotský kostel St.Andrew
-Rehavia a Talbiyeh-čtvrti postavené na počátku 20. stol. Patří k nejmodernějším částem města. V Talbiyeh se u některých domů setkáváme s příklady jedinečné architektury -dům Beit Jalad (č.17 v ulici Alkalay), který má připomínat pohádky Tisíce a jedné noci.
-Talpiot-překrásný pohled na Jeruzalém z Haasovy promenády

zpět na Jeruzalém
 


Aktuální články

Reklama