Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Jeruzalém-muslimská čtvrť

24. ledna 2011 v 13:58 | Rea |  Izrael a palestinská území
Muslimská čtvrť (sv)
Vstupuje se do ní třemi branami: Damašskou Herodovou, Štěpánskou (Lví).
Damašská brána
Damašská brána
Staré město
Staré město
Staré město
Damašská brána
do Starého města
Centrální severní brána,kterou se dostaneme do muslimské čtvrti a na orientální trh. Odbočíme -li mírně doleva, dostaneme se na ulici Al-Wad, která nás dovede ke Zeď nářků. Cestou ji protíná Křížová cesta (Via dolorosa). Dáme-li se od Damašské brány mírně doprava, dostaneme se na ulici Souk chan as-Zeit. Ve východní části muslimské čtvrti v blízkosti Via dolorosa stojí kostel sv. Anny. (1. pol. 12. stol.) a Antoniova pevnost. Půjdeme-li od Antoniovy pevnosti opačným směrem než na Golgotu, dojdeme ke Štěpánské bráně (též Lví).
(Sv. Štěpán-první křesťanský mučedník zde byl ukamenován). Po levé straně kostel sv. Anny (1. pol. 12. stol.). Podle tradice postaven na místě, kde se sv. Anna, matka Panny Marie, narodila.
Nádrže Bethesda-archeologické vykopávky dvojice nádrží opatřených řadami sloupů. První nádrž z 8. stol.př.n.l., druhá ze 3. stol.př.n.l.V Ježíšově době místo vyhlášené svou léčivou vodou.
muslimská čtvrťsv.Anna
sv.Anna
sv.Anna
Bethesda


Štěpánská brána

Rakouský hospic Svaté rodiny-dnes hotel. Z jeho střechy netradiční výhled na Jeruzalém.

rakouský hospic
Tržiště v muslimské části Starého města -bazary-poskytují pohled na rušný životní styl zdejších arabských obyvatel. Od Damašské brány se můžeme vydat po jedné ze dvou hlavních ulic mířících k jihu: první je ulice El-Wad, druhá Souk Khan es Zeit. Třetí oblíbenou nákupní trasou je je ulice Souk sl Qattanin na jižním okraji ulice El-Wad. Na všech tržištích je zcela běžné smlouvání. Jo obecně běžné, že na závěr byste neměli dát více než tři čtvrtiny ceny.
koření
-místo, kde kdysi stál jeruzalemský chrám. Tento pahorek se Skalním dómem je třetí nejposvátnější místo muslimů (po Mekce a Medině).
Skalní dóm
osmiboká stavba s mohutnou pozlacenou kupolí-průměr 26m.
Mešita El-Aksá
=Vzdálená V jižní části Chrámového vrchu.
Severní část Chrámové hory obklopují mamlúcké budovy- islámská architektura. Stavby jsou charakteristické červeným a bílým kamenem.(Mamlúcké období 1250-1517).Typickým je palác Lady Tunshuqové z r. 1388, který nyní slouží jako sirotčinec.
mamlúcké budovy
mamlúcké budovy
mamlúcké budovy
mamlúcké budovy
Zeď nářků


Hranicí mezi židovskou a arabskou částí starého Jeruzaléma je Zeď nářků
zpět na Jeruzalém
Mamlúci (Mameluci)-osvobození egyptští otroci turecko-čerkeského původu. Ovládli Palestinu na dvě staletí a zanechali velmi pěknou architekturu.
 


Aktuální články

Reklama