Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Únor 2011

Jeruzalém-Izraelské muzeum

28. února 2011 v 11:58 | Rea |  Izrael a palestinská území
Vzdálenější západ Jeruzaléma
Givat Ram- část Jeruzaléma s rozsáhlým parkem. Je zde:
-Izraelské muzeum
Expozice umístěné v rozsáhlém komplexu tvořeném řadou vzájemně propojených pavilónů stojících v rozsáhlém parku.
V jeho areálu se nachází jeho nejkrásnější expozice Svatyně knihy ve tvaru poklice nádob, v nichž byly objeveny nejstarší biblické rukopisy na světě-svitky z Kumránu od Mrtvého moře. Samotné svitky jsou velmi křehké, takže je nelze nastálo vystavit. Ve výstavních prostorách se střídají.
-model středověkého Jeruzaléma v areálu Izraelského muzea. Představuje rekonstrukci města v měřítku 1:50, tak jak údajně vypadalo v 1. stol. na konci období druhého chrámu.


-Knesset-izraelský parlament v blízkosti Izraelského muzea. Zdarma prohlídka každou neděli a úterý. Ke vstupu do parlamentu potřebujeme pas. Naproti vchodu stojí velká bronzová menora (sedmiramenný svícen)
-kampus Hebrejské univerzity
-hlavní instituce státu Izrael
-opevněný klášter Kříže z 11. stol.
-Kopec Theodora Herzla-hřbitov-pochovány významné osobnosti státu Izrael.


-Jad Vašem=kopec vzpomínek-památník holocaustu. Vstup do muzea volný. Památník byl založen r.1953. Rozkládá se na ploše 18 ha na HarHaZikaron (Pamětní hoře) v západní části Jeruzaléma
-Synagoga Hadasa-součást komplexu nemocnice nedaleko městečka Ein Kerem v nejzápadnějším cípu Jeruzaléma. Dvanáct skleněných oken je dílem Marca Chagala a symbolizuje dvanáct kmenů Izraele.


zpět na Jeruzalém
Itálie-Benátská riviéra-Bibione,Benátky

17. února 2011 v 11:18 | Rea |  Itálie - Benátská riviéra
Benátsko-italsky Veneto-je kraj v sv. části Itálie, který charakterizují Dolomity, jezero Lago di Garda, Benátská nížina, ale také Benátky, Verona a Padova. Severní alpská část s horou Monte Coglians (2780m). Díky horskému hřebenu je pobřežní oblast chráněna před nepřízní počasí. Benátská riviéra se rozprostírá na pobřeží Benátského zálivu mezi Benátkami a Terstem. Patří zde letoviska Lignano, Bibione, Caorle, Porto Santa Margherita, Lido di Jesolo a Rosolina Mare.
Bibione
V Česku nepochybně jedno z nejznámějších letovisek v Itálii, oblíbené pro rodinnou dovolenou. Leží na severu Itálie, a je tak z Česka snadno dostupné. Patří mezi moderní střediska, které je navíc příjemné svými širokými jemnými plážemi a klidným a bezpečným mořem.
Bibione: části Lido del Sole, Pineda (klidnější části), Spiaggia (rušné turistické centrum).
Z historického hlediska nezajímavé místo, stará zástavba, známá z italských měst prakticky neexistuje.Benátky (Venezia)
Benátky, hlavní město oblasti Veneto, světoznámé město na laguně. Romantické město kanálů a historické město muzeí a památek. Historické Benátky se rozkládají na 118-ti ostrovech a ostrůvcích, které spojuje asi 400 mostů. Kromě kanálů jsou ve městě také ulice a uličky pro pěší, takže se lze všude v rámci starých Benátek dostat také pěšky.
Turisticky nejatraktivnější čtvrtí je San Marco, kde se nachází Dóžecí palác, chrám Svatého Marka (patrona Benátek), stejnojmenné náměstí a piazzetta se dvěma sloupy, symboly Benátek.
Nejdůležitější je kanál Grande. Na jednom konci Grand Canalu se nachází železniční nádraží (Stazione Venezia S. Lucia) a nedaleko ještě Piazzale Roma, dva vstupy do města. Na opačném konci kanálu potom leží náměstí Svatého Marka s chrámem a Dóžecím palácem. Orientace je poměrně snadná, protože lze použít vodní autobus Vaporetto po kanálu Grande či okolo Benátek, nebo se vydat pěšky. Město je relativně malé, a tak ho lze od jednoho kraje k druhému projít pomalou chůzí za přibližně 3 hodiny.

Náměstí Piazza san Marco a okolí
Samotné centrum města, bývá prvním cílem všech příchozích do Benátek. Zde se nachází to naprosto nejvzácnější.
Dóžecí palác - rezidence vládců Benátek pochází původně z 9. století, dnešní podoba je však až ze 14. a 15. století.
Bazilika S. Marco - v této velkolepé bazilice se prolínají vlivy ze Západu i Východu.
Současná stavba se stavěla od 11. do 13. století.
Procuratie Nuove a Procuratie Vecchie - staré a nové budovy, které obklopují náměstí, mají průčelí tvořené arkádami, ve kterých se v přízemí nachází kavárny, bary a luxusní obchody, v patrech potom muzea.
Zvonice (kampanila) - štíhlá věž vysoká 99 m., původní věž se roku 1902 zřítila, byla však roku 1912 znovu postavena. Na vrch jede výtah a z vrchu se naskýtá překrásný výhled na celé Benátky.
Loggetta - malá mramorová stavbička přímo pod zvonicí je vyzdobena bronzovými sochami.
Knihovna sv. Marka- renesanční stavba schraňuje a vystavuje vzácné rukopisy a knihy.
Dva sloupy - z 12. století pocházejí dva slavné sloupy na nábřeží mezi Dóžecím palácem a knihovnou. Na jednom z nich stojí okřídlený lev, symbol Benátek. Od těchto sloupů (z nábřeží) se otevírá krásný výhled na lagunu a ostrov San Giorgio Magiore se známým kostelem od Palladia, slavného renesančního architekta.
Mosty tvoří součást života v Benátkách, nelze se bez nich obejít a pro turisty představují nejen orientační body, ale také místa, kde se často a rádi fotí.
Rialto
Most Rialto-patří k nejfotografovanějším na světě. Postavený roku 1592 .

Roku 697 se pod vedením dóžete obyvatelé laguny spojili do Benátského námořního svazku. Mladý stát dosáhl velkého rozkvětu. V 15. stol. dosáhla Benátská republika vrcholu moci, ovládla celou východní část Středozemního moře a rozšířila svůj vliv i na pevnině. Roku 1797 ukončil Napoleon samostatnost Benátek. Město připadlo roku 1815 na několik desetiletí Rakousku, roku 1866 se Benátky připojily k novému italskému království.

Jeruzalém-Nové město

10. února 2011 v 12:47 | Rea |  Izrael a palestinská území
Nové město (Střed Jeruzaléma)
Centrum Nového města se nachází kolem Siónského náměstí (Kikar Zion). Pěší zóna se soustřeďuje na ulice Ben Jehuda a Yoel Salomon. Více obchodů také na ulicích Jaffa a Král Georg V.
Eliezer Ben Jehuda (1858-1922)-průkopník renesance hebrejštiny a jejího návratu mezi moderní jazyky
Náměstí Zahal


-Notre Dame de France-postaven jako útulek pro poutníky. 5m vysoká socha Panny Marie. Po rekonstrukci ze 70. let.
-bývalá jeruzalémská radnice-stojí na západ od Notre Dame na náměstí Zahal
-náměstí Safra
Náměstí Safra
Židovská rodina
náměstí Safra-Heichal Shlomo ( bývalé sídlo izraelského rabinátu) a Velká synagoga-naproti hotelu Leonardo a Parku nezávislosti na ulici King Georg stojí komplex budov ze 60. let postavený podle vzoru Šalamounova chrámu.
Hotel Leonardo
Synagoga
Velká synagogaV synagoze
V synagoze
V synagoze
Rabinát


-Mea Šearim (Sto bran) ultraortodoxní židovská čtvrť, která připomíná židovská ghetta, existující ještě před 2. světovou válkou ve východní Evropě. Založena r. 1875. 10 minut chůze od Jaffské brány. Poslední přežívající společenství svého druhu na světě. Uvidíme společnost ultraortodoxních Židů ve starodávném oblečení. Obléknout se umírněně a zachovávat respekt. Mea Šearim je po Jemin Moše druhou židovskou čtvrtí postavenou vně městských bran. Čtvrť je plná uzoučkých a víceposchoďových domů, synagog a ješiv (škol, kde je vyučován Talmud).
Židovský talmud-soubor právní a náboženské tradice. Obyvatelé Mea Šearim neuznávají stát Izrael.
Talmud
Mahane Jehuda- tržiště s tradiční židovskou atmosférou na ul.Jaffa.Libovolným busem na této trase, nejlépe v úterý nebo pátek před západem slunce, zážitek z typického shonu a hemžení.
trh
trh
trh


Ruský areál s kostelem se zelenou kupolí.
Jeruzalém
Nové město
Nové město


zpět na Jeruzalém