Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Itálie-Benátská riviéra-Bibione,Benátky

17. února 2011 v 11:18 | Rea |  Itálie - Benátská riviéra
Benátsko-italsky Veneto-je kraj v sv. části Itálie, který charakterizují Dolomity, jezero Lago di Garda, Benátská nížina, ale také Benátky, Verona a Padova. Severní alpská část s horou Monte Coglians (2780m). Díky horskému hřebenu je pobřežní oblast chráněna před nepřízní počasí. Benátská riviéra se rozprostírá na pobřeží Benátského zálivu mezi Benátkami a Terstem. Patří zde letoviska Lignano, Bibione, Caorle, Porto Santa Margherita, Lido di Jesolo a Rosolina Mare.
Bibione
V Česku nepochybně jedno z nejznámějších letovisek v Itálii, oblíbené pro rodinnou dovolenou. Leží na severu Itálie, a je tak z Česka snadno dostupné. Patří mezi moderní střediska, které je navíc příjemné svými širokými jemnými plážemi a klidným a bezpečným mořem.
Bibione: části Lido del Sole, Pineda (klidnější části), Spiaggia (rušné turistické centrum).
Z historického hlediska nezajímavé místo, stará zástavba, známá z italských měst prakticky neexistuje.Benátky (Venezia)
Benátky, hlavní město oblasti Veneto, světoznámé město na laguně. Romantické město kanálů a historické město muzeí a památek. Historické Benátky se rozkládají na 118-ti ostrovech a ostrůvcích, které spojuje asi 400 mostů. Kromě kanálů jsou ve městě také ulice a uličky pro pěší, takže se lze všude v rámci starých Benátek dostat také pěšky.
Turisticky nejatraktivnější čtvrtí je San Marco, kde se nachází Dóžecí palác, chrám Svatého Marka (patrona Benátek), stejnojmenné náměstí a piazzetta se dvěma sloupy, symboly Benátek.
Nejdůležitější je kanál Grande. Na jednom konci Grand Canalu se nachází železniční nádraží (Stazione Venezia S. Lucia) a nedaleko ještě Piazzale Roma, dva vstupy do města. Na opačném konci kanálu potom leží náměstí Svatého Marka s chrámem a Dóžecím palácem. Orientace je poměrně snadná, protože lze použít vodní autobus Vaporetto po kanálu Grande či okolo Benátek, nebo se vydat pěšky. Město je relativně malé, a tak ho lze od jednoho kraje k druhému projít pomalou chůzí za přibližně 3 hodiny.

Náměstí Piazza san Marco a okolí
Samotné centrum města, bývá prvním cílem všech příchozích do Benátek. Zde se nachází to naprosto nejvzácnější.
Dóžecí palác - rezidence vládců Benátek pochází původně z 9. století, dnešní podoba je však až ze 14. a 15. století.
Bazilika S. Marco - v této velkolepé bazilice se prolínají vlivy ze Západu i Východu.
Současná stavba se stavěla od 11. do 13. století.
Procuratie Nuove a Procuratie Vecchie - staré a nové budovy, které obklopují náměstí, mají průčelí tvořené arkádami, ve kterých se v přízemí nachází kavárny, bary a luxusní obchody, v patrech potom muzea.
Zvonice (kampanila) - štíhlá věž vysoká 99 m., původní věž se roku 1902 zřítila, byla však roku 1912 znovu postavena. Na vrch jede výtah a z vrchu se naskýtá překrásný výhled na celé Benátky.
Loggetta - malá mramorová stavbička přímo pod zvonicí je vyzdobena bronzovými sochami.
Knihovna sv. Marka- renesanční stavba schraňuje a vystavuje vzácné rukopisy a knihy.
Dva sloupy - z 12. století pocházejí dva slavné sloupy na nábřeží mezi Dóžecím palácem a knihovnou. Na jednom z nich stojí okřídlený lev, symbol Benátek. Od těchto sloupů (z nábřeží) se otevírá krásný výhled na lagunu a ostrov San Giorgio Magiore se známým kostelem od Palladia, slavného renesančního architekta.
Mosty tvoří součást života v Benátkách, nelze se bez nich obejít a pro turisty představují nejen orientační body, ale také místa, kde se často a rádi fotí.
Rialto
Most Rialto-patří k nejfotografovanějším na světě. Postavený roku 1592 .

Roku 697 se pod vedením dóžete obyvatelé laguny spojili do Benátského námořního svazku. Mladý stát dosáhl velkého rozkvětu. V 15. stol. dosáhla Benátská republika vrcholu moci, ovládla celou východní část Středozemního moře a rozšířila svůj vliv i na pevnině. Roku 1797 ukončil Napoleon samostatnost Benátek. Město připadlo roku 1815 na několik desetiletí Rakousku, roku 1866 se Benátky připojily k novému italskému království.
 


Aktuální články

Reklama