Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Jeruzalém-Izraelské muzeum

28. února 2011 v 11:58 | Rea |  Izrael a palestinská území
Vzdálenější západ Jeruzaléma
Givat Ram- část Jeruzaléma s rozsáhlým parkem. Je zde:
-Izraelské muzeum
Expozice umístěné v rozsáhlém komplexu tvořeném řadou vzájemně propojených pavilónů stojících v rozsáhlém parku.
V jeho areálu se nachází jeho nejkrásnější expozice Svatyně knihy ve tvaru poklice nádob, v nichž byly objeveny nejstarší biblické rukopisy na světě-svitky z Kumránu od Mrtvého moře. Samotné svitky jsou velmi křehké, takže je nelze nastálo vystavit. Ve výstavních prostorách se střídají.
-model středověkého Jeruzaléma v areálu Izraelského muzea. Představuje rekonstrukci města v měřítku 1:50, tak jak údajně vypadalo v 1. stol. na konci období druhého chrámu.


-Knesset-izraelský parlament v blízkosti Izraelského muzea. Zdarma prohlídka každou neděli a úterý. Ke vstupu do parlamentu potřebujeme pas. Naproti vchodu stojí velká bronzová menora (sedmiramenný svícen)
-kampus Hebrejské univerzity
-hlavní instituce státu Izrael
-opevněný klášter Kříže z 11. stol.
-Kopec Theodora Herzla-hřbitov-pochovány významné osobnosti státu Izrael.


-Jad Vašem=kopec vzpomínek-památník holocaustu. Vstup do muzea volný. Památník byl založen r.1953. Rozkládá se na ploše 18 ha na HarHaZikaron (Pamětní hoře) v západní části Jeruzaléma
-Synagoga Hadasa-součást komplexu nemocnice nedaleko městečka Ein Kerem v nejzápadnějším cípu Jeruzaléma. Dvanáct skleněných oken je dílem Marca Chagala a symbolizuje dvanáct kmenů Izraele.


zpět na Jeruzalém 


Aktuální články

Reklama