Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Toskánsko-Lucca

30. května 2011 v 12:25 | Rea |  Itálie - Toskánsko


Lucca

Rodné město operního skladatele Giacoma Pucciniho (1858-1924) s největšími, zcela dochovanými městskými hradbami v Evropě. Staré město s krásnými románskými kostely a elegantními patricijskými domy. V předřímské době zde stálo sídliště uprostřed mokřin a močálů-etruské slovo luc znamená bažina. Do historického centra lze projít pouze jednou ze sedmi bran městského opevnění.
Historické jádro obepínají mohutné cihlové hradby z 16. století a díky tomu, že nebyly nikdy výrazněji poškozeny, tak se dochovaly v téměř v původním stavu. Jsou přes 4 kilometry dlouhé a 12 metrů vysoké. Štěrkovou cestu vedoucí po hradbách stíní kaštany a borovice. Lze se po ní příjemně procházet a vychutnávat si výhled do palácových zahrad a na Apuánské Alpy.
Pamětihodnosti:

Giacomo PucciniSan Michele in ForoLucca-Dóm San MartinoLucca
Na náměstí Piazza Anfiteatro, zvané také Piazza del Mercato, se starověkými oblouky vsazenými do zdí domů, stával v dávné minulosti římský amfiteátr. Jeho ovál posloužil jako základ středověkých domů.
Via Fillungo se táhne napříč historickým centrem. Patří k nejelegantnějším ulicím v Itálii a nachází se na ní mnoho starověkých paláců, které patřily významným a bohatým šlechtickým rodinám. Narazíte zde i na věž s orlojem - Torre delle Ore z 15. století, na kterou vede 208 schodů a je z ní pěkný výhled do okolí.

Lucca-palác Guinigi

Poblíž naleznete palác Guinigi, který byl vybudován ve 14. století pro jednu z nejvlivnějších místních rodin. Zajímavou součástí paláce je 44 metrů vysoká opevněná věž Torre Guinigi, která je celá prorostlá dubem, který zde zakořenil.
Kostel San Christoforo -zde se scházel cech tkalců a soukeníků, upomínkou je železná tyč vedle portálu, udávající míru luckým tkalcům.
Dóm San Martino, nacházející se na stejnojmenném náměstí, byl založen v 6. století Sv. Fredianem. Stavba pokračovala až do 13. století a následně prošla celou řadou přestaveb. Dochovala se románská fasáda dómu a nádherné reliéfy nad dveřmi jsou dílem Nicoly Pisana. Uvnitř si zaslouží pozornost krásně zpracovaný mramorový sarkofág v sakristii z 15. století, ale největším klenotem dómu je Volto Santo - "Svatá tvář", krucifix z tmavého libanonského cedru. Nachází se ve vlastní malé svatyni. Na něj prý svatý Nikodém, jako přímý svědek ukřižování, vyřezal skutečnou podobu Krista. Tato vzácná relikvie po staletí přitahuje věřící k návštěvě.

Piazza San Michele-centrum Luccy
San Michele in Foro-chrám z 12.-14.stol. Významným dílem je skoro 4 m vysoký, malovaný Vítězný kříž luccaského mistra ze 13. stol. Fasádu kostela Chiesa di San Michele in Foro na náměstí Piazza San Michele zdobí čtyři arkádové galerie v pisánském románském slohu a sahají ještě výš než na dómu. Věž kostela je nejvyšším bodem, na který můžete v Lucce vystoupat.
Casa Natale di Giacomo Puccini-rodný Pucciniho dům
Pinocchio

Collodi -17 km severovýchodně od Luccy
V Collodi najdete Pinocchiův pohádkový svět. Zábavní park. Carlo Collodi (Carlo Lorenzini), tvůrce slavné dřevěné loutky s dlouhým nosem, strávil v Collodi velkou část svého mládí.


zpět na Toskánsko
 


Aktuální články

Reklama