Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Červen 2011

Toskánsko-ostrov Elba

23. června 2011 v 11:28 | Rea |  Itálie - Toskánsko
Ostrov Elba
Ostrov Elba (třetí největší italský ostrov-220 km2) leží pouhých 11 kilometrů od toskánskéhot pobřeží a v minulosti proslul především nuceným pobytem Napoleona Bonaparta v letech 1814 - 15.
Nerostné bohatství, kterým Elba oplývá, zde těžily již nejstarší civilizace. Řekové, kteří zde těžili železnou rudu,dali ostrovu první známý název Aithalia (aithalos znamená řecky "jiskra"). Římané, kteří zde začali těžit mramor a žulu, pak pojmenovali ostrov Ilva. Dnešní podoba jména Elba se objevila v 6. století.
Elba má hornatý charakter (nejvyšší horou je Monte Capanne-1018 metrů) a mimořádné příznivé klima.Z města Marciana Marina sem vede kabinová lanovka. Pobřeží s osmi velkými zálivy a spoustou malých zátok je dlouhé 118 kilometrů.
Portoferraio
Portoferraio


Portoferraio je jedenáctitisícovým správním střediskem a největším centrem ostrova Elba. Je známé již z dob antiky, je pozoruhodné propojením starobylého přístavu s moderním nábřežím. Přístav využívali už ligurijští a etrusští osadníci.
V roce 1548 nechal Cosimo I. město zcela zrekonstruovat ve vojenském stylu. Kvůli strategické poloze ostrova se zde postavily pevnosti Forte Stella, Forte Falcone a Bastione della Linguella.

Dominantou města, ke které vede 137 schodů, je Napoleonova rezidence Palazzina dei Mulini (vila Mulini) s vojevůdcovou osobní malířskou sbírkou.


Portoferraio-vila Mulini
Portoferraio-vila Mulini
Portoferraio-vila Mulini-Napoleonovo polní lůžko

Porto Azzurro patří k druhému nejdůležitějšímu přístavu na Elbě. Rozkládá se na východním pobřeží u tmavomodrého zálivu. Najdeme zde majestátní bývalou vojenskou pevnost Longone a muzeum minerálů.
Elba-Porto Azzuro
Porto Azzuro-muzeum minerálů
Porto Azzuro-muzeum minerálů
Porto Azzuro-muzeum minerálů

Capoliveri
Capoliveri
Vinařské městečko Capoliveri typické toskánské městečko s úzkými uličkami je kouzelné svou starobylostí. V jeho centru můžete navštívit kostel z 12. století nebo odpočívat na překrásných písčitých plážích.Capoliveri


zpět na Toskánsko

Toskánsko-San Gimignano

20. června 2011 v 12:46 | Rea |  Itálie - Toskánsko
San Gimignano
San Gimignano
Středověké město s vysoko se tyčícími věžemi sídel šlechtických rodin je asi nejvíce prostoupeno středověkým duchem ze všech náhorních městeček v Toskánsku. Rozkládá se na kopcích údolí Val d'Elsa a samotné město proslulo 14 dochovanými rodovými věžemi (původně jich bylo celkem asi sedmdesát), které dotváří jeho siluetu. Znesvářené rody si tu postavily věže zčásti jako symbol bohatství a zčásti na obranu při pouličních bitkách.
Porta San Giovanni- jižní městská brána ve zdech ze 13. století.
Piazza della Cisterna
Piazza della Cisterna-trojúhelníkovité náměstí obehnané věžemi z 13. a 14. století. Svému názvu vděčí kamenné studni, která byla umístěna doprostřed ve 13. století. Jsou zde také dva staré paláce Palazzo Razii a Palazzo Tortoli.

Piazza della Cisterna
Piazza della Cisterna
Piazza della CisternaPiazza del Duomo-náměstí s palácem Palazzo del Podesta ze 13. století, kterému vévodí Rognosa, jedna z nejvyšších věží (52 m). Ke vchodu katedrály Santa Maria Assunta z 11. století vede schodiště, které náměstí dominuje.

Palazzo del PopoloSanta Maria Assunta
Palazzo del Popolo je sídlem samosprávy a naleznete zde i Museo Civico.
Torre Grossa (54 m)-nejvyšší věž ze 14. století-z ní výhled na okolní věže, terakotové střechy a zvlněnou toskánskou krajinu.
Torre degli Ardinghelli -zdvojená věž ze 13. století
Torre della Diavola (Věž ďáblice)Chiesa di Sant’Agostino

Kostel Chiesa di Sant'Agostino ze 13. století v románsko-gotickém stylu se nachází na stejnojmenném náměstí.


zpět na Toskánsko

Toskánsko-Siena

13. června 2011 v 11:23 | Rea |  Itálie - Toskánsko

Siena

Siena-pohled na Dóm
Celkově dochované gotické město, protože díky jeho úpadku nedošlo v minulosti k bourání staveb kvůli výstavbě nových objektů.Vyniká nádherným historickým centrem s velmi cennými architektonickými památkami.
Piazza del CampoPiazza del Campo-k jihu se svažující náměstí je považováno za nejkrásnější v Itálii. Je obklopeno 16 paláci. Dnešní podoba náměstí i paláců pochází ze 14. století, kdy byla většina z nich přestavěna. náměstí je zdobené budovou Palazzo Pubblico, věží Torre del Mangia a kašnou Fonte Gaia. Dvakrát ročně se zde koná slavné palio-středověko koňské dostihy.
Věž Torre del Mangia (102 metrů) s 503 schody byla postavena ve 14. století jako symbol vojenské autority. Na základní kameny bylo vytesáno hebrejsky, řecky a latinsky odvážné tvrzení "věž nemůže být zasažena hromy, blesky ani bouřkou".
Siena-Piazza del CampoPalazzo Pubblico
Siena-Piazza del Campo
Torre del Mangia
kašna Forte GaiaPalazzo Piccolomini
- jediný sienský palác ve stylu florentské renesance schraňuje městské účetní knihy ze 13. století.
Palazzo del Capitano del Popolo- palác postavený v gotickém stylu a sídlo Fakulty vědy, ekonomiky a bankovnictví.
Siena-katedrála Santa Maria Assunta
Siena-katedrála Santa Maria Assunta
Siena-zvonice
Na náměstí Piazza del Duomo stojí gotický dóm Santa Maria Assunta od Giovanniho Pisana z bílého a černého mramoru , který byl postaven ve 12. - 13. století. Interiér zdobí díla od více než 40 umělců. Na místě staré věže rodiny Bisdominiů byla postavena nová zvonice v románském stylu ze 13. století.

zpět na Toskánsko

Toskánsko-Montecatini Terme

2. června 2011 v 11:44 | Rea |  Itálie - Toskánsko
Montecatini Terme
Montecatini Terme

Nejznámější italské lázně leží v toskánském údolí Val di Nievole
V Montecatini se můžete projít krásnými, pečlivě udržovanými přírodními parky s termálními prameny nebo navštívit vznešené secesní lázeňské hotely.

V 10. století mělo Montecatini více než tři kilometry hradeb, 7 bran a 25 věží. Dochované středověké historické jádro Montecatini Alta nad letoviskem nabízí široký výhled do okolí. Nahoru vás k němu vyveze lanová dráha.
Hlavní náměstí Piazza del Popolo ze 17. století.
Viale Verdi je hlavní městskou ulicí, najdete na ní Palazzina Regia nebo Palazzo Comunale.

zpět na Toskánsko