Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Toskánsko-ostrov Elba

23. června 2011 v 11:28 | Rea |  Itálie - Toskánsko
Ostrov Elba
Ostrov Elba (třetí největší italský ostrov-220 km2) leží pouhých 11 kilometrů od toskánskéhot pobřeží a v minulosti proslul především nuceným pobytem Napoleona Bonaparta v letech 1814 - 15.
Nerostné bohatství, kterým Elba oplývá, zde těžily již nejstarší civilizace. Řekové, kteří zde těžili železnou rudu,dali ostrovu první známý název Aithalia (aithalos znamená řecky "jiskra"). Římané, kteří zde začali těžit mramor a žulu, pak pojmenovali ostrov Ilva. Dnešní podoba jména Elba se objevila v 6. století.
Elba má hornatý charakter (nejvyšší horou je Monte Capanne-1018 metrů) a mimořádné příznivé klima.Z města Marciana Marina sem vede kabinová lanovka. Pobřeží s osmi velkými zálivy a spoustou malých zátok je dlouhé 118 kilometrů.
Portoferraio
Portoferraio


Portoferraio je jedenáctitisícovým správním střediskem a největším centrem ostrova Elba. Je známé již z dob antiky, je pozoruhodné propojením starobylého přístavu s moderním nábřežím. Přístav využívali už ligurijští a etrusští osadníci.
V roce 1548 nechal Cosimo I. město zcela zrekonstruovat ve vojenském stylu. Kvůli strategické poloze ostrova se zde postavily pevnosti Forte Stella, Forte Falcone a Bastione della Linguella.

Dominantou města, ke které vede 137 schodů, je Napoleonova rezidence Palazzina dei Mulini (vila Mulini) s vojevůdcovou osobní malířskou sbírkou.


Portoferraio-vila Mulini
Portoferraio-vila Mulini
Portoferraio-vila Mulini-Napoleonovo polní lůžko

Porto Azzurro patří k druhému nejdůležitějšímu přístavu na Elbě. Rozkládá se na východním pobřeží u tmavomodrého zálivu. Najdeme zde majestátní bývalou vojenskou pevnost Longone a muzeum minerálů.
Elba-Porto Azzuro
Porto Azzuro-muzeum minerálů
Porto Azzuro-muzeum minerálů
Porto Azzuro-muzeum minerálů

Capoliveri
Capoliveri
Vinařské městečko Capoliveri typické toskánské městečko s úzkými uličkami je kouzelné svou starobylostí. V jeho centru můžete navštívit kostel z 12. století nebo odpočívat na překrásných písčitých plážích.Capoliveri


zpět na Toskánsko
 


Aktuální články

Reklama