Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Září 2011

Toskánsko-Florencie

8. září 2011 v 11:21 | Rea |  Itálie - Toskánsko

Florencie

Hlavní město kraje, umělecká metropole světa, leží v údolí řeky Arno.
Florencie
Florencie-plán
Prohlídka Florencie
Piazzale Michelangelo je velká vyhlídková plošina, která se zvedá jižně nad Arnem. Náměstí bylo navrženo architektem Giuseppe Poggim v r. 1868. Náměstí dominuje velká bronzová kopie Michelangelova Davida. Je to jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst, ze kterého si lze udělat dokonalý celkový přehled o Florencii. Nádherný panoramatický pohled na město.


Kostel Santa Croce ( Kostel sv. Kříže) ze 14.století se stal nejznámějším v r. 1966, kdy povodeň zatopila celý objekt do výše 4.90 metrů. Obrovské množství uměleckých děl bylo nenávratně zničeno, mnohé se podařilo restaurovat jen částečně.
Průčelí chrámu bylo obloženo vícebarevným mramorem v novogotickém slohu až v r. 1853.
V kostele františkánského řádu Santa Croce naleznete hrobky řady slavných osobností, jako je např. Galileo Galilei, Michelangelo, Machiavelli (+1572), Rossini, Bruni- florentský humanista( zemřel v r. 1444), Alfieri- italský hudební skladatel (zemřel ve Florencii v r. 1803), Lorenzo Ghiberti a další. Kostel proto bývá označován jako Pantheon Florencie.

Náměstí Piazza della Signoria bývá označováno za nejkrásnější ve Florencii a někdy i v celé Itálii. Dnešní podoba náměstí je z r. 1386. Rámuje ho gotické Palazzo Vecchio s věží, Loggia della Signoria a galerie Uffizi, palác Obchodního soudu ( na jehož průčelí jsou znaky 21 florentských cechů) nebo palác Uguccione (postavený v l. 1549 - 1559). Náměstí zdobí Neptunova kašna, slavná socha Davida od Michelangela, bronzová jezdecká socha Cosima I. Medicejského (pochází z Giambolognovy dílny a je z r. 1594 ,oslavuje prvního toskánského velkovévodu) a Únos sabinek od Giambologna, bronzová plastika znázorňující Juditu a Holoferna odlita podle Donatella.a také socha Perseus od Benvenuta Celliniho,florentský lev od Donatella. Sochy na tomto náměstí jsou jen kopiemi.
Před Neptunovou kašnou (z l. 1563 - 1575) je do dlažby zapuštěna deska s letopočtem 1498. Právě na tomto místě byl onoho roku na příkaz borgiovského papeže Alexandra VI. upálen se svými dvěma přívrženci dominikánský mnich Savonarola - za kritiku zhýralého života šlechty světské i církevní.

Palazzo Vecchio z 13. století plnil funkce florentské radnice. V 16. století došlo k radikální přestavbě pro slavného zakladatele medicejského vládnoucího rodu Cosima I.Modrý medailon nad portálem nese monogram Krista lemovaný lvy. Nápis "Rex regum et Dominus dominantum" je z doby Cosima I. z r. 1551.
Loggia della Signoria byla vystavěna v l. 1376 - 1382 jako místo pro audience a slavnostní příležitosti. Loggii nechala vystavět Florentská Signoria. Svými třemi vznosnými oblouky se tato Loggia řadí k nejkrásnějším ukázkám florentské gotiky.
Galleria degli Uffizzi je galerií se čtyřsetletou historií obsahující jednu z největších uměleckých sbírek světa. Vnitřní, kolonádami obklopený dvůr, je otevřen na Piazza della Signoria, směrem k Arnu je uzavřen portikem.

Ponte Vecchio-nejstarší most ve městě-symbol Florencie. Byl postaven v roce 1345 na nejužším místě řeky, kde se původně nacházel brod. Most se stal významným strategickým místem a také zde vznikla řada krámků, které dávají mostu specifický vzhled. Typické podoby, jak ji známe dnes, dosáhl v 16. století stavbou kryté chodby-Coridorio Vasariano nad jednotlivými obchody. Chodba zajistila pohodlné spojení mezi Palazzo Pitti a Palazzo Vecchio i za špatného počasí.
Palazzo Pitti
Jádro tohoto mohutného paláce bylo vystavěno v roce 1457 Lukou Pittim. V následujících staletích byl palác zvětšován přístavbami až do dnešních kolosálních rozměrů. V letech 1865-71, kdy byla Florencie hlavním městem Itálie, zde sídlil král Viktor Emanuel II. Dnes palác Pittiů ukrývá sedm muzeí.

Dóm Santa Maria del Fiore s lamelovou Brunelleschiho kupolí tvoří jednu z hlavních dominant Florencie. Dóm je čtvrtou největší katedrálou na světě a jeho výstavba začala v roce 1296.
Fasáda katedrály pochází až z 19. století a zdobí ji mramor z Carrary, Maremy a Prata v červeno-bílo-zelené kombinaci. Zvonice dómu- Campanilla pochází z roku 1334 a nahoru vede 414 schodů.Kostel San Lorenzo byl vybudován jako místo posledního odpočinku rodu Medicejských a dokončen až v 15. století. Papež Leo X., který byl čelným představitelem tohoto mocného rodu, zde nechal vybudovat sakristii, která je dílem Michelangela, včetně soch na náhrobcích. Je to také nejstarší kostel ve Florencii.
Je obklopen stovkami stánků, které vytvářejí tržiště Mercato San Lorenzo, jedno největších v Itálii
Mercato Nuovo - elegantní loggii nechal v 16. st. postavit Cosimo I. Sloužila obchodníkům a řemeslníkům v období středověku. Nyní pestobarevný trh. Na jižní straně tržiště stojí bronzová socha divokého kance, známého jako Porcellino ze začátku 17. st., vytvořená podle klasické mramorové sochy v Uffizi.

zpět na Toskásko