Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Kypr-Agia Napa

23. ledna 2012 v 12:52 | Rea |  Kypr
KYPR
Ostrov Kypr je třetí největší ostrov ve Středozemním moři ležící 113 kilometrů jihovýchodně od Turecka.
Kypr je od r. 1974 rozdělený na dvě právní samostatně fungující zóny - Kyperskou republiku (řeckou část) na jihu a Tureckou republiku severního Kypru. Mezi nimi je 180 km dlouhé tzv . nárazníkové pásmo (zelená linie) pod kontrolou mírových sil OSN (United Nations Forces In Cyprus - UNFICYP). Hranice vede dokonce středem hlavního města Lefkosia (Nikósia).
Kyperské dědictví UNESCO: Páfos, kláštery v oblasti Troodosu s nástěnnými malbami, Chirokoitia- Afroditin ostrov lásky a krásy ve východním Středomoří. Vysoce náboženského ducha Kypřanů dokládá fakt, že prvním kyperským prezidentem se stal arcibiskup Makarios III .
Kypr je od roku 2004 členskou krajinou EÚ.

Výlet do hlavního města a vesniček v pohoří Troodos.
Lefkosia-Nikosie
Hlavní město Kypru ve střední části ostrova. Bylo vybudováno v místech, kde za starých časů existoval jeden z největších městských států-Ledra. Z doby rozkvětu za vlády lusignanských králů se dochovaly krásné gotické paláce a chrámy. Město je obehnáno hradbami s jedenácti baštami a třemi branami.
K rozdělení města došlo kvůli neshodám mezi etnickými skupinami- Řeky a Turky. V r. 1963 sem byli povoláni britští důstojníci. Měli dohlížet na jednání obou stran. Nakreslili na mapě zelenou tužkou napříč městem čáru příměří, dodnes známou jako Zelená linie. Po turecké invazi v r. 1974 se zelená čára stala ohniskem konfrontací. Většina pamětihodností Lefkosie leží uvnitř hradeb.
Laiki Vitonia-malebná čtvrť starého města
Arcibiskupský palác-středisko kyperské pravoslavné církve z r. 1960. Stavba v byzantském stylu. Před palácem stojí socha arcibiskupa Makaria III., prvního kyperského prezidenta.
Katedrála sv Jana z r. 1662. Fresky s biblickými náměty z 18. stol.

Severní Nikosie-musíme jít přes kontrolní stanoviště, vyplnit formulář, po obdržení jednodenního víza a formalit na turecké straně vyjdeme u brány Kyrenia.
Klášter Mevlevi Tekke ze 17. stol. V klášteře sídlila náboženská sekta, jejíž členové předváděli vířivé tance-tančící derviši.
Mešita Selimije-vznikla po r. 1570 z katedrály sv. Sofie.

Pohoří Troodos-nejvyšší hora Olympus 1953 m-národní park a rezervace. Více než 90 horských vesniček.
Kakopetria- vesnička na sv.straně Olympu ve Slunečním údolí. Leží 56 km od hlavního města. Název znamená "kámen, přinášející neštěstí".Je známa typickými domy a starobylým mlýnem.
Agios Nicolaos Stegis-jeden z nejznámějších kostelů na Kypru (sv.Mikuláše pod střechou) z 11. stol. Ve 13. stol. byla kupole zakryta druhou střechou. Uvnitř nástěnné malby z 11.-15. stol., ikonostas ze 17. stol.

Platres-na jižním úbočí Olympu s vinohrady. Ochutnávka vína.
Omodos-vesnice uprostřed vinohradů. Stojí zde jeden z nejstarších klášterů-klášter sv. Kříže spojený s pobytem sv. Heleny na ostrově v r. 327 př.n.l. Dnes je již opuštěný.
V jednom domku se ukazuje ruční dřevěný funkční vinný lis.

Agia Napa
V posledních několika letech je to jedno z nejnavštěvovanějších letovisek na Kypru, nacházející se na jihovýchodě ostrova. Letoviskem se táhne dlouhá a kvalitní písečná pláž s hotely, restauracemi a bary na pobřeží. Centrem letoviska je malý přístav.

Aiya Napa byla dříve malou rybářskou vesničkou v oblasti Famagusta. Vlastní město představují spletité úzké uličky, svažující se k mořskému pobřeží.
Staré město se může se pochlubit klášterem z dob benátských (postaven r. 1530) se středovou osmihrannou fontánou. Ta je zastřešena kopulí, která spočívá na čtyřech sloupech. Nádvoří obklopuje křížová chodba. Na severní straně uvidíme hlavu kance, z níž tryská voda.
Před jižní bránou stojí 24 m vysoký fíkovník sykomora, který je více než 600 let starý. Tento klášter obklopuje původní kostel z 8. století, který stojí v blízkosti jeskyně, kde podle legendy objevil pastýř ikonu a dal jí jméno Agia Napa-Bohorodička lesní. Klášter je obehnán vysokou zdí.

Malé Muzeum mořského života hostí výstavu minulé a současné mořské fauny.
Lunapark.
V jižní části města je od roku 1996 v provozu park Vodní svět.
Agia Napa je zvláště oblíbené letovisko díky známé pláži Nissi, kde písek omývá průzračně čistá voda. Pláž není nijak přehnaně dlouhá, na obou koncích plynule přechází v bílo-šedá skaliska.
V okolí Agia Napy a Protaras najdeme stovky větrných mlýnů fungujících jako zdroj energie.
Hotel Pavlo Napa Beach
Hotel skládající se ze dvou budov leží přímo u písčité pláže zálivu s pozvolným vstupem do moře. Třída Nissi Avenue se spoustou obchodů a restaurací je přímo u hotelu; další nepřeberné množství zábavních možností naleznete v centru Agia Napy; které je vzdáleno asi 20 minut chůze-2 km.Vzdálenost od letiště v Larnace je 45 km, transfer trvá asi 60 minut.

 


Aktuální články

Reklama