Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Procházka Prahou: Vyšehrad

7. května 2012 v 10:23 | Rea |  Česko
Procházka Prahou: Vyšehrad
Podle starých pověstí nejstarší sídlo českých knížet, legendární kněžny Libuše a prvních Přemyslovců. Ve skutečnosti zdejší hradiště vzniklo později než Pražský hrad, asi v polovině 10. století. Ve druhé polovině jedenáctého a v první polovině 12. stol. byl Vyšehrad hlavním sídlem přemyslovských knížat.
Do prostoru obehnaného barokními hradbami s vchází třemi branami - Chotkovou, Táborskou a Leopoldovou. Ze stanice metra Pankrác dojdeme k Táborské bráně a tou do jižní části ulice V pevnosti.
Z jižní i severní vyšehradské bašty se otevírají překrásné pohledy na Vltavu i její mosty. Na sever-železniční, Palackého, Jiráskův, 1. máje.


V pevnosti
Táborská brána - raně barokní stavba z r. 1655.
Leopoldova brána - pochází z 2. pol. 17. stol. z doby barokního opevnění. Nalevo od brány je vchod do části vyšehradských kasemat - prostor v tělese obranných hradeb z roku 1742. V podzemních kasematech jsou umístěny originály některých barokních soch z Karlova mostu.
Vzácná románská rotunda sv. Martina z 11. století.

Soběslavova ulice
jde částečně podél hradeb, odkud je krásný pohled na Vltavu. Pod hradbami stavba bývalého Podolského sanatoria.

Vyšehradské sady
se rozkládají v místě bývalého jádra královského Vyšehradu. Myslbekova sousoší Lumír a Píseň, Záboj a Slavoj, Ctirad a Šárka sem byla přenesena z Palackého mostu, kde původně stála. Plastiky připomínají staré pověsti české.
Gotický kostel sv. Petra a Pavla (přestavěn novogoticky na konci 19. stol.). Věže, které dávají kostelu charakteristickou tvář jsou až z r. 1902.
Vyšehradský hřbitov
od r. 1869 sloužící jako národní pohřebiště. Jeho význam vzrostl, když byl vystavěn Slavín, společná hrobka osobností českého národa.
 


Aktuální články

Reklama