Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Září 2012

Itálie - Ischia - Forio

27. září 2012 v 11:44 | Rea |  Itálie - Ischia

Campania - Kampánie

Region kolem Neapole, mezi pobřežím Tyrrhénského moře a západními svahy Apenin.
Turisté dávají přednost ostrovům v Neapolském zálivu a letoviskům na pobřeží Amalfi. Ze všech stran je tu snadný přístup k ruinám měst Pompeje a Herkulanea, k sopce Vesuv a dále po pobřeží k k řeckým chrámům v Paestu.

Ischia

Ostrov ležící v severní části Neapolského zálivu přibližně 33 km od přístavu v Neapoli. V Neapolském zálivu je největší, má velikost 10 x 7 km a téměř kruhový tvar, žije na něm asi 60 000 obyvatel, jeho rozloha činí asi 47 km2 . První osady zde postavili Řekové už v roce 770 př.n.l. Dorazíte sem trajektem nebo motorovým člunem z Neapole nebo Pozzuoli.
Ostrov je vulkanického původu, což dokládají teplé minerální prameny, které na něm a v moři vyvěrají. Jsou to ale i horké písky a páry, které ostrovu přidávají jeho lázeňský charakter. Naleznete zde rekreační střediska, 29 termálních bazénů a stovku minerálních pramenů (s teplotou až 72 stupňů). Na Ischii je celkem osm termálních parků - lázeňských komplexů. Největším z parků jsou Poseidonovy zahrady v zálivu Citara. Další Afroditiny, Apollonovy zahrady, Tropikal, Castigliona či Negombo v zátoce San Montano (Forio). Pláže jsou tady spíše menší, členité a písek má tmavou barvu. Doprava po ostrově je velmi jednoduchá díky husté síti místních autobusů, které objíždějí ostrov v obou směrech v pravidelných intervalech. Ostrov lze objet autobusem asi za dvě hodiny. Přestupná jízdenka na hodinu a půl stojí 1,9 eur.

Trajekty z pevniny a ostrova Capri připlouvají do hlavního přístavu Ischia Porto. (My do přístavu Casamicciola Terme.) Tato část města s přístavem se rozkládá na svazích Montagnone. Druhá, historická část města - Ischia Ponte leží nedaleko na maličkém ostrůvku spojeném s pevninou mostem (1438). Zde jsou pozůstatky barokní katedrály (14. stol) s gotickou kryptou a freskami, bývalý klášter a také dvě pláže - Bagnitelli a Lido.
Nad tím se na skalisku tyčí Aragonský hrad (Castello Aragonese) - pevnost z 15. století. K pevnosti vede 400 m dlouhá galerie. Areál pevnosti v nadmořské výšce 115 m dodnes vypadá jako malé městečko- vždyť v 18. stol.zde žilo téměř 2000 rodin. Na cestu nahoru můžeme použít výtah,sestoupit lze po široké rampě. My jsme vynechali prohlídku kláštera klarisek se sedacími hroby a návštěvu šestibokého kostela sv. Petra.
Toto je nejrušnější část ostrova. Kromě tohoto 16titisícového města zde najdete ještě 5 dalších menších městeček.
K nejpěknějším lázeňským místům zde patří Casamicciola Terme a Lacco Ameno.
Lacco Ameno - nejmenší obec ostrova- elegantní termální lázně. Jsou zde dvě archeologická muzea a pěkná písčitá pláž San Montano s hřibovitým tufovým skaliskem (Fungo-houba) u přístavu.. Během klesání k městečku Barano s dvoukilometrovou pláží s horkými prameny můžeme vychutnat nádheru okolí.
Casamicciola - druhý nejdůležitější přístav na ostrově. Podle legendy se sem uchýlila Sibyla a tady předpověděla narození Krista. V roce 1883 velkou část města zničilo zemětřesení.
Sant´Angelo - malebné městečko na jižním pobřeží, ačkoliv nemá pláž, patří k exkluzivním místům na ostrově. U moře se rozkládá termální areál Aphrodite-Apollon Mare.Ze Sant´Angela vyplouvají lodní taxíky na pláž Maronti- Lido dei Maronti. Je považována za jednu z nejlepších pláží, kde vystupují vulkanické páry. Na útesu nad mořem se nachází termální park Tropikal s mírně radioaktivní termální vodou s prospěšnými účinky na pohybový aparát, léčbu revmatu a artritid.

V jižní části ostrova mohou milovníci přírody vystoupit na vyhaslý vulkán Monte Epomeo do výše 787m, z jehož vrcholu se naskýtají krásné výhledy na ostrov a celý neapolský záliv.
Celá jižní část ostrova je určitě klidnější než východní část s městem Ischia. V Punta Imperatore vyvěrají vroucí prameny, které se mísí s mořskou vodou, a tudíž dovolují celoroční příjemné koupání.
Z ostrova do neapolského přístavu Molo Beverello jezdí trajekty několikrát denně, cesta trvá kolem 1,5 hod.
V okolí se pěstuje červené i bílé víno. Obrovské voňavé citrony.
Výlet po ostrově Ischia
Laco Ameno
Casamicciola Terme
Serrara Fontana - nejvýše položená vesnice s krásnými výhledy,
Sant Angelo - romantická rybářská vesnička v termálně nejaktivnější zóně ostrova
Ochutnávka místních likérů limoncello, rukolino a další. Cena výletu 18 eur
Výlet k léčivému pramenu Nitrodi a oběd ve vinném sklípku
Termální lázně Nitrodi se sprchami s léčivou, pitnou chladnou termální vodou. Rozkládají se v oblasti Barano. Po sprchové kůře oběd s konzumací vína, domácí grappy a limoncella v místní typické cantina - vinný sklípek v tufové skále.


FORIO
Na zdejší poměry docela rozlehlá obec s malebnýmií zálivy a bílými domky, rozprostírající se po celém západním svahu ostrova. Jejím charakteristickým znakem jsou obranné věže "torrioni", které v 16. stol. sloužily jako útočiště proti Saracénům.
V minulosti bývala nejčastějším cílem pirátských nájezdů. Zachovala si autentický charakter a vždy svojí krásou lákala intelektuály a umělce. V 50. letech 20. stol.se Forio stalo vyhledávaným letoviskem německých a anglických malířů, avšak na jejich pobyt už zůstaly jen vzpomínky. Pěší zónu Foria zdobí působivá kašna.
Nejoblíbenější pláže: Citara, Cava dell Isola, Chiaia, San Francesco.

Pamětihodnosti:
Chiesa Santa Maria del Soccorso - tento bílý námořnický kostlík na ostrohu nad mořem je jedním z typickách znaků Foria. Proslavil jej film "Nebožtíci přejí lásce" Z terasy před kostelem můžeme pozorovat malebné západy slunce.
Chiesa S. Gaetano - v rekonstrukci
Bazilica Pontificia S. Maria di Loreto
La Mortella - botanická zahrada na místě bývalého kamenolomu. (otevřeno U, Čt, So, Ne - 12 eur)


Giardini di Poseidon - nejkrásnější a největší termální areál na Ischii se nachází na pláři Citara. Založil jej jeden podnikatel z Bavorska. I dnes je lékařské oddělení pod německým vedením. Do areálu s 20 bazénky s termální či mořskou vodou se soukromou pláží se platí poměrně vysoké vstupné (30 eur).

Hotel Zaro
pod výběžkem Monte Zaro a botanickou zahradou La Mortella. Centrum města Forio asi 2 km podél moře nebo místní hromadnou dopravou (1,90 eur)
Hotel rodinného typu s příjemným personálem v nádherné zahradě. Úžasné řešení dvou bazénů nad sebou. Horní je naplněn minerální vodou. Vynikající kuchyně s italskými jídly. 1krát týdně galavečer s dezertem a hudbou k tanci v zahradě.


Písečná úzká pláž San Francesco asi 50 m od hotelového areálu a asi 100 m od recepce. Část pláže veřejná (moc malá), část s plážovým servisem za poplatek (V roce 2012 - 21 eur za slunečník a dvě lehátka!)