Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Leden 2015

Španělsko - Costa Cálida - La Manga del Mar Menor

28. ledna 2015 v 12:27 | Rea |  Španělsko-Costa Cálida

Španělsko - La Manga del Mar Menor


Nachází se v oblasti Murcia ve Španělsku. La Manga del Mar Menor má reliéf geologicky známý jako kosa, úzký výběžek do moře, který je spojen s pevninou Španělska o délce 22 km a široký asi půl kilometru . Tento přírodní úkaz je výsledkem usazování písku, které dalo vzniknout pruhu země, který odděluje Středozemní moře na východě od pobřežní laguny Mar Menor, tedy Menšího moře na západě. Souvislý pruh země je přerušován přírodními kanály, jimiž do Mar Menor proudí slaná voda. Kanály jsou známé jako "golas".

Mar Menor je přírodní mořská laguna o rozloze 170 km². Vzhledem k vysoké slanosti má voda má léčebné účinky. Působí na kožní problémy a rovněž na problémy s klouby. Vody Mar Menor jsou mělké a teplé. Zdejší voda je o 5°C teplejší než na otevřeném moři a je skvělá pro plachtění, vodní lyžování a windsurfing.
Název La Manga pochází ze španělského slova pro trubku nebo rukáv "la manga". Z každé strany jsou pláže, jak od Středozemního moře, tak od pobřeží Mar Menor. Toto letovisko patří k správnímu území obcí Cartagena a San Javier.
La Manga del Mar Menor má díky blízkosti moře tropické klima.

Návštěvníci přistanou na letišti v Murcia-San Javier Airport, ve vzdálenosti 50 km. Transfer z letiště 30 minut.
Autobusové linky 15 a 23 jezdí do La Manga del Mar Menor, bohužel spoje jsou však velmi řídké.

Příznivé klimatické podmínky, bohatství vod i krása okolní krajiny odjakživa přitahovaly nejrůznější civilizace. Archeologické nálezy dokládají přítomnost Iberů, Féničanů, Řeků, Kartáginců i Římanů. Byli to však především Arabové, kteří si u Mar Menor začali stavět svá letní sídla jak o tom svědčí i název městečka Los Alcazáres (z Al-Ksar, což v překladu znamená místo k bydlení).
V 17. století se museli zdejší obyvatelé bránit častým nájezdům pirátů z Alžíru. V této době se začaly stavět strážní věže, několik se jich ještě zachovalo.
Až do 18. století se obyvatelé živili rybolovem a těžbou soli ze zdejších salin.
V 19. století si na pobřeží Mar Menor začínají stavět své letní domy obyvatelé z vnitrozemí a oblast se pomalu mění v rekreační zónu. Opravdovým turistickým centrem se stáva v 60. letech 20. století, kdy se zvláště na La Manga začínají stavět nové výškové hotely, apartmánové komplexy a restaurace a obchodní centra.Podle historických záznamů byla La Manga del Mar Menor původně nazývaná Palus, a to Římany, a později ji Maurové nazývali Al Buhayrat Al Qsarand.

Cabo del Palos se nachází na jižním okraji kosy s majákem, kam se dostaneme městským autobusem. Na opačný konec pevniny dojedeme autobusem do čtvrti Veneziola, ukončené kamenným mostem, podobným jako v italských Benátkách.Do přístavu a kolem pobřeží, přes zvedací most, který je tady, aby větší lodě mohly projíždět ze Středozemního moře do Mar Menor.

Veneziola

Regionální park Salinas de San Pedro del Pinatar
V této jedinečné přírodní rezervaci najdete solné laguny, pláže, písečné duny, zajímavou vegetaci a nejrůznější druhy ptáků, mezi nimiž snad nejvíce pozornosti budí především plameňáci.
Lo Pagán - na severním konci laguny, klidnější letovisko s dlouhou promenádou. Jsou tu přírodní bahenní lázně, pověstné Charcas de las Salinas, malá jezírka s léčivým bahnem . Silnice z Lo Pagán, která lemuje pobřeží, vás dovede k mlýnu Quintin a pak k mlýnu La Ezequiela. Odtud už vede podél solných lagun dvoukilometrový chodník s množstvím kratších dřevěných mol až k pláži Punta de Algas. Ponořte se na západní straně od chodníku a oplácejte se bahnem. Buďte opatrní, mazlavá hmota drží teplo. Nechte zaschnout, opláchněte a pak se pořádně vykoupejte ve slané laguně naproti. Bahno má vysoký obsah solí a jódu a je léčivé.

Salinas de San Pedro del Pinatar -solné pánve, z nichž získávali sůl už staří Římané.Hotel Cavanna
Hotel Cavanna se může pochlubit úžasnou polohou na písčině, která odděluje Středozemní moře a Mar Menor. Stojí v první řadě na nábřeží, a tak si pohled na moře můžete užít z obou jeho stran.


Pohled na Jelení ostrov

Středozemní mořeŠpanělsko - Costa Cálida - Cartagena

28. ledna 2015 v 12:24 | Rea |  Španělsko-Costa Cálida

CARTAGENA

Cartagena ,
jedno z nejstarších měst Španělska leží v autonomní oblasti Murcia na jihovýchodě Pyrenejského poloostrova. Kolem r. 227 př.Kr. ho na místě někdejšího iberského osídlení založil kartáginský vojevůdce Hasdrubal a pojmenoval ho Quart Hadast. Pro svou strategickou polohu se stalo jedním z nejvýznamnějších středomořských přístavů.
Hned u autobusového nádraží narazíte na zbytky punských hradeb nacházejících se na jižní straně někdejšiho vrchu Aletes, dnes Cerro de San José, jednoho z pěti, které se nad Cartagenou vypínají. Hradby, které tehdy obepínaly město, byly tvořeny dvěma souběžnými zdmi z velkých pískovcových bloků a dosahovaly na některých místech až třímetrové výšky. Dnes jsou zbytky hradeb součástí Informačního centra.
Druhá punská válka však ukončila kartaginskou nadvládu. Město dobyl římský vojevůdce Publius Cornelius Scipio. S pádem říše římské končí období rozkvětu města. Pod dnešní Cartegenou leží římské sídliště. Stále pokračují intenzivní práce archeologů.

Nejdůležitějšími místy veřejného života v Cartageně 1.-2. století bylo administrativní, obchodní i náboženské centrum - fórum a chrám- jejichž význam a funkce vám přiblíží Augusteum, patřící k jedněm z nejcennějších archeologických vykopávek.
K největším objevům posledních let (1990) patří římské divadlo. Byla to tehdy událost roku, protože neexisovala nijaká zmínka o tom, že by v římské Cartageně nějaké divadlo bylo. Archeologické práce zde stále pokračují.
Divadlo z konce1. stol. př. Kr. se nachází na západní straně nejvyššího z pěti vrchů - Cerro de la Concepción. Vyznačuje se nejen svým dokonalým architektonickým provedením, ale i kvalitou a množstvím dekorativních prvků, z nichž mnohé jsou vystaveny v Městském archeologickém muzeu.


Vrch Cerro de la Concepción se zvedá do výšky 45 metrů. Stojí na něm stejnojmenný hrad. Byl vybudován ve 14. stol. za vlády Jindřicha III. na místě původní arabské pevnosti a na jeho stavbu byly použity i zbytky ze staveb římských. Později hrad sloužil jako vězení, jako sklad střelného prachu a byli zde ubytováni karabiníci. Dnes je zde Informační centrum o historii města. Nahoru se dostanete pěšky nebo panoramatickým výtahem z ulice Gisbert. Zde je mimo jiné i vstup do tzv. Refugios - úkrytů, které chránily obyvatele někdejší poslední bašty republikánů před bombardování frankistů, a v nichž je dnes zajímavé muzeum věnované španělské občanské válce.


Z hradní terasy je nádherný výhled na celý přístav, na římské divadlo i na trosky katedrály Panny Marie (Catedral de Santa María La Vieja) z konce 13. století, která byla v průběhu staletí několikrát rekonstruována. Španělská občanská válka se na ní neblaze podepsala - zůstaly z ní jen ruiny.
Ve druhé polovině 19. stol. se tvář města mění. Stavějí se četné secesní budovy, soukromé i veřejné, které dnes patří k architektonickým chloubám Cartageny.
Např. budova radnice (Palacio Concistorial), Cervantesův dům nesoucí jméno majitele Serafina Cervantese, domy Maestre, Casino... Na hlavní třídě je vybudován slavný Gran hotel.

K významnému obchodnímu i vojenskému přístavu dojdeme procházkou po Paseo Alfonso XII. Prototyp ponorky, která byla postavena podle projektu zdejšího Isaaca Perala v loděnicích v San Fernandu (provincie Cádiz) již zde není vystaven. Ponorka byla v loděnicích r. 1888 spuštěna na vodu a o rok později proběhly zkoušky na moři. Poté, co projektant nepřistoupil na některé úpravy své ponorky navrhované ministrem námořnictva, byly další práce na prototypu zastaveny. V r. 1928 byla ponorka převezena do Cartageny a od r. 1965 stála jako pomník na zdejší promenádě. V současné době se tam už nevyskytuje.
Padlým hrdinům ze španělsko-americké války je věnován památník Monumento de los Heroes de Cavite.

zpět na La Manga