Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Španělsko - Costa Cálida - Cartagena

28. ledna 2015 v 12:24 | Rea |  Španělsko-Costa Cálida

CARTAGENA

Cartagena ,
jedno z nejstarších měst Španělska leží v autonomní oblasti Murcia na jihovýchodě Pyrenejského poloostrova. Kolem r. 227 př.Kr. ho na místě někdejšího iberského osídlení založil kartáginský vojevůdce Hasdrubal a pojmenoval ho Quart Hadast. Pro svou strategickou polohu se stalo jedním z nejvýznamnějších středomořských přístavů.
Hned u autobusového nádraží narazíte na zbytky punských hradeb nacházejících se na jižní straně někdejšiho vrchu Aletes, dnes Cerro de San José, jednoho z pěti, které se nad Cartagenou vypínají. Hradby, které tehdy obepínaly město, byly tvořeny dvěma souběžnými zdmi z velkých pískovcových bloků a dosahovaly na některých místech až třímetrové výšky. Dnes jsou zbytky hradeb součástí Informačního centra.
Druhá punská válka však ukončila kartaginskou nadvládu. Město dobyl římský vojevůdce Publius Cornelius Scipio. S pádem říše římské končí období rozkvětu města. Pod dnešní Cartegenou leží římské sídliště. Stále pokračují intenzivní práce archeologů.

Nejdůležitějšími místy veřejného života v Cartageně 1.-2. století bylo administrativní, obchodní i náboženské centrum - fórum a chrám- jejichž význam a funkce vám přiblíží Augusteum, patřící k jedněm z nejcennějších archeologických vykopávek.
K největším objevům posledních let (1990) patří římské divadlo. Byla to tehdy událost roku, protože neexisovala nijaká zmínka o tom, že by v římské Cartageně nějaké divadlo bylo. Archeologické práce zde stále pokračují.
Divadlo z konce1. stol. př. Kr. se nachází na západní straně nejvyššího z pěti vrchů - Cerro de la Concepción. Vyznačuje se nejen svým dokonalým architektonickým provedením, ale i kvalitou a množstvím dekorativních prvků, z nichž mnohé jsou vystaveny v Městském archeologickém muzeu.


Vrch Cerro de la Concepción se zvedá do výšky 45 metrů. Stojí na něm stejnojmenný hrad. Byl vybudován ve 14. stol. za vlády Jindřicha III. na místě původní arabské pevnosti a na jeho stavbu byly použity i zbytky ze staveb římských. Později hrad sloužil jako vězení, jako sklad střelného prachu a byli zde ubytováni karabiníci. Dnes je zde Informační centrum o historii města. Nahoru se dostanete pěšky nebo panoramatickým výtahem z ulice Gisbert. Zde je mimo jiné i vstup do tzv. Refugios - úkrytů, které chránily obyvatele někdejší poslední bašty republikánů před bombardování frankistů, a v nichž je dnes zajímavé muzeum věnované španělské občanské válce.


Z hradní terasy je nádherný výhled na celý přístav, na římské divadlo i na trosky katedrály Panny Marie (Catedral de Santa María La Vieja) z konce 13. století, která byla v průběhu staletí několikrát rekonstruována. Španělská občanská válka se na ní neblaze podepsala - zůstaly z ní jen ruiny.
Ve druhé polovině 19. stol. se tvář města mění. Stavějí se četné secesní budovy, soukromé i veřejné, které dnes patří k architektonickým chloubám Cartageny.
Např. budova radnice (Palacio Concistorial), Cervantesův dům nesoucí jméno majitele Serafina Cervantese, domy Maestre, Casino... Na hlavní třídě je vybudován slavný Gran hotel.

K významnému obchodnímu i vojenskému přístavu dojdeme procházkou po Paseo Alfonso XII. Prototyp ponorky, která byla postavena podle projektu zdejšího Isaaca Perala v loděnicích v San Fernandu (provincie Cádiz) již zde není vystaven. Ponorka byla v loděnicích r. 1888 spuštěna na vodu a o rok později proběhly zkoušky na moři. Poté, co projektant nepřistoupil na některé úpravy své ponorky navrhované ministrem námořnictva, byly další práce na prototypu zastaveny. V r. 1928 byla ponorka převezena do Cartageny a od r. 1965 stála jako pomník na zdejší promenádě. V současné době se tam už nevyskytuje.
Padlým hrdinům ze španělsko-americké války je věnován památník Monumento de los Heroes de Cavite.

zpět na La Manga
 


Aktuální články

Reklama