Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Španělsko - Costa Cálida - La Manga del Mar Menor

28. ledna 2015 v 12:27 | Rea |  Španělsko-Costa Cálida

Španělsko - La Manga del Mar Menor


Nachází se v oblasti Murcia ve Španělsku. La Manga del Mar Menor má reliéf geologicky známý jako kosa, úzký výběžek do moře, který je spojen s pevninou Španělska o délce 22 km a široký asi půl kilometru . Tento přírodní úkaz je výsledkem usazování písku, které dalo vzniknout pruhu země, který odděluje Středozemní moře na východě od pobřežní laguny Mar Menor, tedy Menšího moře na západě. Souvislý pruh země je přerušován přírodními kanály, jimiž do Mar Menor proudí slaná voda. Kanály jsou známé jako "golas".

Mar Menor je přírodní mořská laguna o rozloze 170 km². Vzhledem k vysoké slanosti má voda má léčebné účinky. Působí na kožní problémy a rovněž na problémy s klouby. Vody Mar Menor jsou mělké a teplé. Zdejší voda je o 5°C teplejší než na otevřeném moři a je skvělá pro plachtění, vodní lyžování a windsurfing.
Název La Manga pochází ze španělského slova pro trubku nebo rukáv "la manga". Z každé strany jsou pláže, jak od Středozemního moře, tak od pobřeží Mar Menor. Toto letovisko patří k správnímu území obcí Cartagena a San Javier.
La Manga del Mar Menor má díky blízkosti moře tropické klima.

Návštěvníci přistanou na letišti v Murcia-San Javier Airport, ve vzdálenosti 50 km. Transfer z letiště 30 minut.
Autobusové linky 15 a 23 jezdí do La Manga del Mar Menor, bohužel spoje jsou však velmi řídké.

Příznivé klimatické podmínky, bohatství vod i krása okolní krajiny odjakživa přitahovaly nejrůznější civilizace. Archeologické nálezy dokládají přítomnost Iberů, Féničanů, Řeků, Kartáginců i Římanů. Byli to však především Arabové, kteří si u Mar Menor začali stavět svá letní sídla jak o tom svědčí i název městečka Los Alcazáres (z Al-Ksar, což v překladu znamená místo k bydlení).
V 17. století se museli zdejší obyvatelé bránit častým nájezdům pirátů z Alžíru. V této době se začaly stavět strážní věže, několik se jich ještě zachovalo.
Až do 18. století se obyvatelé živili rybolovem a těžbou soli ze zdejších salin.
V 19. století si na pobřeží Mar Menor začínají stavět své letní domy obyvatelé z vnitrozemí a oblast se pomalu mění v rekreační zónu. Opravdovým turistickým centrem se stáva v 60. letech 20. století, kdy se zvláště na La Manga začínají stavět nové výškové hotely, apartmánové komplexy a restaurace a obchodní centra.Podle historických záznamů byla La Manga del Mar Menor původně nazývaná Palus, a to Římany, a později ji Maurové nazývali Al Buhayrat Al Qsarand.

Cabo del Palos se nachází na jižním okraji kosy s majákem, kam se dostaneme městským autobusem. Na opačný konec pevniny dojedeme autobusem do čtvrti Veneziola, ukončené kamenným mostem, podobným jako v italských Benátkách.Do přístavu a kolem pobřeží, přes zvedací most, který je tady, aby větší lodě mohly projíždět ze Středozemního moře do Mar Menor.

Veneziola

Regionální park Salinas de San Pedro del Pinatar
V této jedinečné přírodní rezervaci najdete solné laguny, pláže, písečné duny, zajímavou vegetaci a nejrůznější druhy ptáků, mezi nimiž snad nejvíce pozornosti budí především plameňáci.
Lo Pagán - na severním konci laguny, klidnější letovisko s dlouhou promenádou. Jsou tu přírodní bahenní lázně, pověstné Charcas de las Salinas, malá jezírka s léčivým bahnem . Silnice z Lo Pagán, která lemuje pobřeží, vás dovede k mlýnu Quintin a pak k mlýnu La Ezequiela. Odtud už vede podél solných lagun dvoukilometrový chodník s množstvím kratších dřevěných mol až k pláži Punta de Algas. Ponořte se na západní straně od chodníku a oplácejte se bahnem. Buďte opatrní, mazlavá hmota drží teplo. Nechte zaschnout, opláchněte a pak se pořádně vykoupejte ve slané laguně naproti. Bahno má vysoký obsah solí a jódu a je léčivé.

Salinas de San Pedro del Pinatar -solné pánve, z nichž získávali sůl už staří Římané.Hotel Cavanna
Hotel Cavanna se může pochlubit úžasnou polohou na písčině, která odděluje Středozemní moře a Mar Menor. Stojí v první řadě na nábřeží, a tak si pohled na moře můžete užít z obou jeho stran.


Pohled na Jelení ostrov

Středozemní moře


 


Aktuální články

Reklama