Konfucius 552-479 př.n.l.: I cesta dlouhá jeden rok začíná prvním krokem.

Itálie - Kalábrie - Praia a Mare

6. ledna 2016 v 13:38 | Rea |  Itálie - Kalábrie

Itálie - Kalábrie - Praia a Mare

Region Kalábrie - nejjižnější část apeninského poloostrova - tvoří "špičku boty kopající do míče". Vyznačuje se krásnou přírodou a převážně hornatou krajinou, jenž má většinou zemědělský ráz a velmi málo průmyslu. Na severu, kterému vévodí mocné masívy Monte Pollino, sousedí s regionem Basilicata, na západě je omývána Tyrhénským mořem a na východě mořem Jónským. Obě pobřeží mají přibližně stejnou délku, podmínky pro koupání a rekreaci jsou zde ideální. Od Monte Pollina se k jihu táhne horský hřeben Catena Costiera. Jsou tu tři národní parky: na severu Pollino, v centru Sila a na jihu Aspromonte. Roste tu citroník bergamot, z něhož olej se používá při výrobě parfémů a ochucení čajů Earl Grey.
Nedostatečně rozvinutý průmysl a nepříliš dobré podmínky pro zemědělství způsobily bídu a vystěhovalectví; dodnes je zde nejvyšší nezaměstnanost v Itálii.
Kalábrie nabízí celkem 780 kilometrů pobřeží nedotčených pláží a osamocených zátok, které z ní dělají ráj pro milovníky slunce.
Hlavním městem regionu je město Catanzaro, které bylo bohužel silně poničeno za druhé světové války, nicméně dnes je plně se rozvíjejícím průmyslovým centrem Kalábrie.

Praia a Mare

90-100 minut z letiště Lamezia Terme (108 km).
Praia a Mare je město v provincii Cosenza, které se rozkládá u Tyrhénského moře, v severní části Kalábrie a má 6 tisíc stálých obyvatel. Hned u nábřeží stojí turistická kancelář- Via Amerigo Vespucci.
Praira a Mare leží v zálivu Policastro, ohraničeného mysem Palinuro na severozápadě a mysem Scalea na jihovýchodě. V zálivu jsou dva významné ostrovy - Dino a Ianni.
Oblázkové pláže se střídají s útesy, které přecházejí v horské masívy.
Turistické letovisko je situované podél pobřeží známého pod názvem Riviera dei Cedri. Pojmenování získalo díky monopolnímu vývozu cedrátů, které zde mají ty nejvýhodnější podmínky pro růst. Cedráty jsou velké citrusové plody podobné citronům. Rostou na trnitých keřích dosahujících maximální výšky 1,5 m. Z cedrátu se vyrábí výborný žaludeční likér, ceněný po celé Itálii, dále limonády, sirupy a kandované ovoce.

Praia a Mare a Tortora jsou spolu sousedící městečka, na hranici krajů Basilicata a Kalábrie.Turisty sem přitahuje zejména pět kilometrů dlouhá písčitá pláž, která je v létě rozdělená na padesát menších pláží - tzv. lida. Slovo Praia znamenalo ve starořečtině pláž a šedá pláž vulkanického původu leží podél celého města. Obsahuje malé oblázky a hned u břehu moře jsou útesy vhodné k potápění. Moderní turistické městečko Praia a Mare má ideální polohu, jelikož jedna jeho část je otevřena k nádhernému azurovému moři a z druhé strany se tyčí hory. Přímořská promenáda Praiu spojuje s Torturou.


Praia a Mare bývala původně jen rybářskou vesnicí, která se jmenovala Praia d´Aieta ("Aietská pláž"). S rozvojem železniční dopravy a vybudováním pobřežních cest získalo město status samosprávného města (v roce 1928). Dnes je Praia a Mare moderním městem, jehož populace se zvýšila po druhé světové válce v důsledku vybudování nových továren, imigrace a turistického rozmachu. Ten se začal rozvíjet především díky přírodním krásám, zejména dlouhým písečným plážím a divokým skalám, které se táhnou až k nedaleké vesnici Fiuzzi.
Patronkou města je Madonna della Grotta.

Okolí:
Ostrov Dino (Isola Dino) - v zálivu Policastro.
Nachází přímo naproti Torre dell´Arco. Připomíná loď a je 900 metrů dlouhý, 400 metrů široký a 100 metrů vysoký. Na ostrově je unikátní flóra a na jižní straně jsou jeskyně: Grotta del Frontone, Grotta delleCascate(s vodopádem), GrottaAzzura(Modrá jeskyně) a GrottadelLeone (Lví jeskyně).
Nejznámější z nich je Modrá jeskyně a Lví jeskyně, do kterých se pořádají lodní výlety. Ostrov Dino se nachází na jižním konci města, asi 100 metrů od pobřeží.


Středověká věž - Torre dell´Arco.
Nachází se na pobřeží, přímo naproti ostrova. Věž, která pochází z 16. století, je nejvýraznější dominantou města Praia a Mare. Říká se jí také Torre di Fiuzzi. Byla postavena jako obranná věž, která měla zabránit tureckým útokům.

Středověký hrad
Nachází se na kopci v oblasti Pianoro della Foresta. Hrad je velmi dobře zachovaný a pochází ze 14. století. Jeho současným majitelem je markýz Cosentino. Je jedním ze symbolů města a v minulosti byl součástí obranného systému. Kromě ochrany pobřeží sloužil jako luxusní šlechtická rezidence.


Ve výšce asi 50 metrů v kopcích nad městem se nachází jeskynní komplex, vytvořený mořskými vlnami před miliony let. Pravěký člověk se v těchto jeskyních usadil před více než desetitisíci lety a žil zde tisíce let. Uvnitř jeskynního komplexu byl v 10. století vybudován klášter pro řecké mnichy, za Normanů přejmenován na Santa Maria della Grottaa svatyně pod širým nebem. Kostel i oltář slouží dodnes ke mším a církevním záležitostem. Nedaleko svatyně je místo archeologického výzkumu, který zde trvá už dvacet let.
Ve 14. století zde byla, podle legendy, vyzvednuta dřevěná socha panny Marie s Ježíškem a z kláštera se stalo poutní místo, navštěvované zástupy věřících. V pozdějších staletích byla přistavěna zvonice, ohlašující čas modliteb. Stará dřevěná socha byla bohužel ukradena 4. března 1979, věřící však uspořádali sbírku a nyní je zde k vidění nová socha panny Marie s Ježíškem, která byla pořízena z milodarů.

Praia a Mare nabízí, díky unikátním jeskyním na ostrově Dino, nepřeberné množství zážitků pro potápěče a příznivce šnorchlování. V Praia a Mare si užijí i milovníci surfování, windsurfingu, nebo vodního lyžování. Velmi vhodné i pro milovníky rekreační cyklistiky.
Nachází se zde jeden z největších aquaparků v jižní Itálii.

Hotel Borgo di Fiuzzi Resort & Spa


Hotel se nachází na Tyrhenském pobřeží, cca 2 km od centra přímořského městečka Praia a Mare. Město je dostupné po pobřežní promenádě nebo turistickým vláčkem, který má zastávku jen několik metrů od hotelu. V době naší přítomnosti nejezdil.

Nedaleko od hotelu vede vlaková trať. Vlakové nádraží Praia je vzdálené 2 km. Pravidelné vlakové spoje jedí do Paoly a Reggio di Calabria
Pláž s malými i velkými oblázky a jemným a hrubým štěrkem se nachází přímo před hotelem. Plážový servis (slunečník a 2 lehátka) v ceně. Nádherné koupání, několik metrů od břehu hloubka.
Bohužel se nekonaly žádné výlety, ze strany rekreantů nebyl zájem. Velká škoda. 


Aktuální články

Reklama